Kripto Para Haberleri
Altcoin

Alibaba NFT Piyasası Kurdu

Alibaba, marka sahiplerinin NFT’ler oluşturmasına ve satmasına olanak tanıyan yeni bir pazaryeri başlattı.

Çin menşeli çok uluslu e-ticaret şirketi Alibaba Group Holding, ticari marka sahiplerinin fikri mülkiyetleri için token haline getirilmiş lisansları satmalarına müsaade eden yeni bir benzersiz token (nonfungible token, NFT) pazarını hayata geçirdi.

“Blockchain Dijital Telif Hakkı ve Varlık Ticareti” olarak adlandırılan yeni NFT piyasası, Alibaba’nın açık artırma platformu üstünden erişilebiliyor. Platform vesilesiyle başlatılan NFT’ler, Sichuan Blockchain Derneği Telif Hakkı Komitesi tarafınca merkezi olarak işletilen dağıtık defter teknolojisi platformu olan “New Copyright Blockchain” üstünde paylaşılacak.

Alibaba’nın sahibi olduğu South China Morning Post (SCMP) 17 Ağustos tarihli haberine göre pazar yeri; yazarlar, müzisyenler, sanatçılar ve oyun geliştiricilerini hedefliyor.

Pazar halihazırda aktif durumda ve önümüzdeki ay açık artırmaya çıkacak birkaç NFT’ye ev sahipliği yapıyor. Teklif sahipleri, açık artırmalara katılmak için 500 yuan (yaklaşık 77 dolar) depozito ödemek zorunda. Her müzayede, minimum 15 dolar rezerv fiyattan başlayacak.

Alıcılar, koleksiyonlarını WeChat’te yerleşik kripto cüzdan uygulaması Bit Universe aracılığıyla görüntüleyebilecek.

Yeni piyasa modeli ile alakalı yorum meydana getiren SCMP muhabiri Josh Ye, “Teknoloji yetkisiz kopyalamayı engellemese de satışlar platform aracılığıyla alınan eserlerin tam sahipliğini içeriyor” şeklinde tweet attı.

Sergilenen birçok NFT, alıcılara hangi hakların verildiğini belirtmiyor ve hatta NFT’nin lisanssız Star Wars ürünleri içerdiği görülüyor.

Alibaba’nın bugüne kadarki en büyük NFT hamlesi olan bu projenin ötesinde, firmanın yan kuruluşlarının çoğu halihazırda benzersiz tokenleri benimsemiş durumda.

Benzer içerikler

eBay, Platformda NFT Satışına İzin Verdi

Gamze KARABULUT

Ethereum DeFi Kullanıcısında %40 Kayıp, BSC’de %200 Artış

Aykut YEZER

Ripple, Coinbase ve Üst Düzey Borsalarda 64 Milyonluk XRP Hareketiliği

Gamze KARABULUT

Yorum Yaz