Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Bitcoin, 415 Kez “ÖLÜ” İlan Edildi

Bitcoin fiyatı Elon Musk’ın etkisiyle yükselişe geçtiği seviyelerine geri dönerken, ana akım medya Bitcoin’in ölümünü ilan etmeye başladı.

Bitcoin Obituaries arşivine göre, 12 yıllık ömründe 400 defadan fazla “işi bitti” olarak yansıtıldı. 2009 yılında piyasa giren Bitcoin, şimdiye kadar 415 kez ölüm ilanı verildi.

Bitcoin’in bu ilanlarda “tarihteki en büyük saadet zinciri” dendiği ya da Monopoly’yle karşılaştırıldığı da oldu.

Kripto paranın piyasadaki ilk yılında yalnızca bir defa ölü ilan edildiği görülüyor, o dönemde Bitcoin $0,23’dan işlem görüyordu ve neden bir para birimi olamayacağı açıklanıyordu. Ölüm ilanlarının dörtte biri kadarı ise, 2017 yılındaki boğa piyasası ve hemen ardından yaşanan büyük çakılma sırasında verildi.

Ölüm ilanlarının yüksek çoğunluğu, fiyat düşüşleri sırasında verilse de, Bitcoin’in değer kazandığı dönemlerde dahi bu tür ölüm ilanları yayınlandığını görmek mümkün.

Bitcoin, yüksek fiyat dalgalanması, yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun hala çözülemeyen gizemi ve kripto parayı yasa dışı işlerde kullanmayı mümkün kılan merkeziyetsiz yapısı nedeniyle, sık sık ana akım medyanın eleştiri oklarına maruz kalıyor.

Kripto para borsasında ki yaşana son düşüş de medyaya iyi bir malzeme verdi. Kripto para piyasası bir gecede 350 milyar dolar değer kaybederken, Binance ve Coinbase gibi büyük borsalarda da hizmet aksaklığı yaşandığı görüldü.

Benzer içerikler

Bitcoin ETF’yi Onaylayan Brezilya, QBTC11 Hisse Senedi Sembolü Kullanıyor!

Havvanur KÖSE

Goldman Sachs COO’su ve Başkanı John Waldron Dijital Paralarda Patlama Bekliyor

Havvanur KÖSE

Bitcoin’i Yüzde 1 Yukarı Taşımak İçin Kaç Dolar Gerekli ?

Aykut YEZER

Yorum Yaz