Kripto Para Haberleri
Bitcoin

İran, Bitcoin Madenciliğinde Rekor Kırabilir!

Bitcoin (BTC) madenciliği konusunda dünyanın bir numaralı ülkesinin Çin olduğu biliniyor. Çin, kripto para madenciliğinde de sektörün önde geleni olmayı başardı. Bu durum ise İran gibi ülkelerin yaptığı atılımlarla değişiyor olabilir.

Elliptic tarafından aktarılan bilgilere göre komşu ülkemiz İran, bu yıl içerisinde 1 milyar dolarlık Bitcoin madencilik geliri elde edebilir. İran’ın küresel Bitcoin madencilik sektöründeki payı ve hash rate’e olan katkısı devamlı olarak artıyor. Elliptic, İranlı madencilerin hash rate’e olan katkılarının %4.5 seviyesine ulaştığını açıkladı.

İran’daki kripto para madencilik tesislerinini se 600 megawatt’a kadar elektrik tükettiği belirtiliyor. İran, Bitcoin madenciliği konusunda örnek olacak adımlar atıyor.

Elliptic, tüm Bitcoin madenciliğinin% 4,5’inin İran’da gerçekleştiğini tahmin ediyor, bu da ülkenin ticaret ambargolarını atlatmasına ve ithalat satın almak ve yaptırımları atlamak için kullanılabilecek yüz milyonlarca dolarlık kripto varlıklar kazanmasına izin veriyor. 

Bitcoin, Yaptırımlara Karşı Kullanılıyor

Ülkenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada madenciliğin resmi bir endüstri kolu olarak tanımlandığı belirtildi. İran’ın kripto paraları ABD’nin yaptırımlarından kurtulmak için kullandığı biliniyordu ve madencilik tesislerinin arttırılması da aslında buna katkıda bulunabilir. İran cumhurbaşkanlığı ofisine bağlı bir düşünce kuruluşunun son zamanlarda yaptırımlardan kaçınmak için kripto varlıkların kullanımını vurgulayan bir rapor yayınlamasıyla bu, resmi bir politika haline geldi . 

İran Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada da insanların kazılan Bitcoinler ise ihracat ve ithalat ödemesi yapabilmesinin önü açıldı. Bu durum, ülkedeki Bitcoin madenciliğinin hızlı bir şekilde büyümesini sağladı. İran kripto para madenciliğini teşvik ederken aynı zamanda bunu illegal yollarla yapanlarla da mücadele ediyor.

İran’ın bu mücadelesı sürerken Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik kısıtlayıcı adımları ise İran’ın önünü açabilir.

Benzer içerikler

Elon Musk : Dogecoin Bitcoin’i Şu Şartlarla Geçer!

Gamze KARABULUT

Bitcoin ve Tesla Satın alan FTX CEO’su Elon Musk’a Gönderme Yaptı!

Havvanur KÖSE

Coinbase, Bilançosunda Bitcoin (BTC) ve Diğer Kripto Paraları Tuttuğunu Açıkladı

alibertay

Yorum Yaz