Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Elon Musk, Bitcoin Madenciliği İşine Girebilir

SkyBridge’in kurucusu Anthony Scaramucci, Tesla’nın yakın zamanda Bitcoin madenciliği işine girebileceğini ileri sürdü.

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz gece şirketin Bitcoin (BTC) ödemelerini artık kabul etmeyeceğini duyurarak piyasada büyük yankı uyandırdı Musk, Twitter gönderisinde kararın gerekçesi olarak “Bitcoin madenciliği ve işlemlerinde kömür gibi fosil yakıtların giderek daha yoğun kullanılması” ve bundan duydukları endişeyi gösterdi.

Bitcoin ile birlikte birçok kripto paranın büyük değer kaybetmesine yol açan bu karar, sektördeki birçok ismin tepkisini çekti. Anthony Scaramucci ise konuyu farklı bir açıdan ele aldı. Scaramucci, 13 Mayıs tarihli Twitter gönderisinde Tesla’nın yakın zamanda Bitcoin madenciliği işine girebileceğini ileri sürdü:

“Elon, yarım yamalak iş yapan bir adam değil. Bitcoin madenciliği sektörünü sekteye uğratan, yeni bir rakip olacağını öngörüyorum. 500 bin satoshi’ye bahse girerim ki, Tesla/SolarCity bir yıl içerisinde ‘süper temiz’ Bitcoin madenciliği işine girdiğini duyuracak.”

Musk, Bitcoin’in yenilenebilir enerjiyi teşvik ettiğini söyleyen Twitter CEO’su Jack Dorsey’ye, bundan yalnızca üç hafta önce “Bu doğru” diyerek yanıt vermişti.

Musk, dün gece yapılan duyuruda kripto paraların birçok açıdan iyi bir fikir olduğunu ve gelecek vadettiğini, fakat bunun çevrenin zararına olmaması gerektiğini söyledi. Tesla’nın BTC satmayacağını belirten Musk, madencilik faaliyetleri daha sürdürülebilir olduğu zaman şirketin BTC’yi işlemlerde kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl aldığı kararla şirket rezervini Bitcoin’e taşıyan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, gönderiyi “Açıklama ironik, çünkü Bitcoin işlemlerinde herhangi bir ek enerji kullanılmıyor. Enerji, kripto varlık ağının güvenliğini sağlamak için kullanılıyor. Fosil yakıt tüketimine zaman içindeki net etkisi ise negatif olacak” diyerek yanıtladı.

Morgan Creek Digital Kurucu Ortağı Anthony Pompliano ise tepkisini “Elon…Madencilerin yüzde 75’inin yenilenebilir enerji kullandığını biliyorsun, değil mi? Bu enerji hikayesi kaç kez çürütüldü” diyerek gösterdi.

BTC, haber yayın saati itibarıyla 50432.69 dolardan işlem görüyor.

Benzer içerikler

Deutsche Bank Analistleri: “ Bitcoin (BTC) Varlığı İnkâr Edilemez”

Havvanur KÖSE

Kahramanmaraş’ta Bitcoin’le Gözleme Satışı

Aykut YEZER

İran’dan Kripto Paraya Potansiyel Risk Damgası

Havvanur KÖSE

Yorum Yaz