Kripto Para Haberleri
Bitcoin

5 Milyon TL Değerinde Kaçak Bitcoin Madencilik Donanımı Ele geçirildi

Kripto madenciliği kaçakçılarına yönelik en büyük baskınlardan biri düzenlendi.

Bitcoin madencilik donanımları yasa dışı biçimde Türkiye’ye sokulmak isterken yetkililer tarafından yakalandı.

İhbar üzerine harekete geçen Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü yetkilileri, yapılan baskında yasa dışı cihazlara el koydu.

IHA tarafından aktarılan habere göre, İzmir’de bir iş yerine ait depoya düzenlenen operasyonda, karton kutular içerisinde 501 adet ASIC Bitcoin madencilik donanımı tespit edildi.

Gümrük idaresi, ele geçirilen 501 adet Bitcoin madenciliği donanımının değerinin 5 Milyon TL olduğunu ifade etti. Başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişi İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. İstanbul’da bir başka operasyonun yürütüldüğü iddia edildi.

ASIC donanımları, uygulamalara özel olarak üretilen işlemciler olarak tanınıyor. En popüler Bitcoin madencilik yöntemlerinden biri konumunda. Ayrıca Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın Bitcoin ödemele opsiyonlarını durdurmasının arkadaşında yatan sebeplerden bir tanesi de bu donanımların yüksek elektrik harcaması.

Kripto para dostu bir ülke olarak bilinen Türkiye, son zamanlarda kripto para dolandırıcılıklarıyla çalkalanıyor. Geçen ay Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex, 150 milyon doların üzerinde kayıpla operasyonlarını durdurdu. Binlerce kullanıcı fonlarına erişemedi.

Türk polisinin Thodex soruşturmasında 62 şüpheliyi gözaltına almasından kısa süre sonra, başka bir yerel borsa olan Vebitcoin de aynı şekilde kapandı.

Dolandırıcılık ve yasa dışı para kaçakçılığına karşı önlem olarak, Türkiye’de yer alan herhangi bir kripto para borsası artık 10.000 Türk lirasının üzerindeki kripto para işlemlerini MASAK’a bildirmek durumunda.

Yerel blockchain ve kripto uzmanları ise ekosistemde dolandırıcılığı önlemek için Türkiye’nin net bir düzenleme sürecine ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir.

Benzer içerikler

Japonya Mahkemesi’nde Bitcoin’in ilk Vergi Kaçakcısı

Havvanur KÖSE

XRP, Bir Günde %10 Geriledi!

Havvanur KÖSE

Elon Musk: “ Kriptonun Asıl Mücadelesi İtibari Para İle”

Aykut YEZER

Yorum Yaz