Kripto Para Haberleri
Altcoin

DeFi’da Kilitli Miktar 100 Milyar Doları Aştı!

Merkeziyetsiz finans ekosistemini takip eden DeFiLlama’ya göre, DeFi ekosisteminde kilitli tutulan değer salı günü ilk kez 100 milyar doları aştı. Pazartesi günü bu miktar 94,7 milyar dolardı bu da demek oluyor ki bir günde yüzde 7’lik bir artış yaşandı.

Ekosistemde kilitli tutulan değerin 9 haneli seviyelere ulaşması, psikolojik öneminin yanı sıra artış hızıyla da dikkat çekiyor. DeFi ekosisteminde kilitli tutulan değer, 1 Ocak’ta 20,74 milyar dolardı.

100 Milyar dolarlık kilitli değere sahip ekosistem, Wikipedia bilgisine göre ABD’nin en büyük 40. Bankası Silicon Valley Bank’ı geride bıraktı. Silicon Valley Bank’in yönetilen varlıklarının değeri 97 milyar dolar olarak ölçülürken, 39’uncu sırada yer alan BBVA USA’in toplam varlıklarının değeri ise 103 milyar doları buluyor. DeFi’ın yönetilen varlık bakımından önümüzdeki aylarda 119 milyar dolar ile 38’inci sırada yer alan Deutsche Bank ve 124 milyar dolar ile 35’inci sırada yer alan Credit Suisse’i geride bırakması bekleniyor.

DeFi ekosisteminin ABD’nin en büyük bankası JPMorgan’ı geride bırakması için, kilitli tutulan varlıkların değerinin 3,2 trilyon doları geçmesi gerekiyor. Dünyanın en büyük bankası olan Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, 4,3 trilyon doları yönetiyor.

DeFi’de ki artışın en büyük sebebi Ethereum protokolleri sağlyor. Kilitli değer bakımından en büyük 20 protokol, 82,33 milyar doları yönetiyor ve protokollerin 66,42 milyar doları yöneten 14 adedi, Ethereum blockchain’i üzerinde yer alıyor.

Ethereum’un rakibi Binance Smart Chain, ilk 20 arasından 14,53 milyar dolar kilitli değere sahip dört protokole ev sahipliği yapıyor.

Benzer içerikler

Cübbeli Ahmet Hoca’nın Kripto Para Yorumu

alibertay

Usta Trader: Yatırım Yapılabilir! Bu Altcoin’in Ethereum’u Devirme Şansı Var

alibertay

Türk Patent ve Marka Kurumu’na 267 Coin Amaçlı Marka Başvurusu Yapıldı

Gamze KARABULUT

Yorum Yaz