Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Sahte Mobil Uygulamaya 17,1 Bitcoin Kaptırdı!

Apple’ın mobil uygulama platformu App Store üzerinde yer alan bir kripto para dolandırıcılık uygulamasının, IOS kullanıcısından 600.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) çaldığı bildirildi.

The Washington Post gazetesinde Salı günü paylaşılan haberde, kripto para sahibi Phillipe Christodoulou, App Store’daki bir dolandırıcılık uygulaması olan kripto cüzdana neredeyse tüm birikimlerini kaptırdı.

Christodoulou, Bitcoin varliğini telefondan kontrol etmek adına App Store’a girdi ve mobil Trezor uygulamasını aradı. Sorun tam da burada başlıyor, Trezor’un şu anda mobil bir IOS uygulaması yok ve bunun farkında olmayan Christodoulou, beş yıldıza yakın puanı olan sahte Trezor uygulamasını indir. Christodoulou, seed verisini girdikten sonra 17,1 BTC’lik birikiminin çalındığını söyledi.

Christodoulou, uygulama satışlarında yüzde 15 ila 30 komisyon alan Apple’ın bu durumdan sorumlu tutulması gerektiğini savundu. “Onlara olan güvenime ihanet ettiler. Apple bundan paçayı sıyıramayacak” ifadelerini kullandı. Washington Post’a göre Christodoulou, Federal Soruşturma Bürosu’na da bir rapor sundu.

Trezor’dan gelen bildirimin ardından Appler, sahte Trezor uygulamasını birkaç kez kaldırmasına rağmen aynı uygulama günler sonra App Store’da görülmeye devam etti.

Kripto para topluluğu, yaşanan bu mağduriyetten sonra Apple’ın suçlanıp suçlanmayacağı konusunda fikir ayrılığına düşmüş durumda. Scott Melker, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bu lanet olası bir kabus. ‘Küratörlü ve güvenli’ Apple App Store’da sahte bir Trezor uygulaması tarafından dolandırıldı” sözlerine yer verdi. Kripto para saklama platformu Casa’nın kurucu ortağı Jameson Lopp, “Yazılımın içine seed verilerini girmeyi bırakın. Bunları yalnızca özel Bitcoin donanım cihazlarına girin” dedi.

Sahte kripto para cüzdanı ve ticaret uygulamaları daha önce de App Store’da görünmüştü. Birleşik Krallık merkezli kripto istihbarat şirketi Coinfirm, beş kişinin kripto paralarının iOS’taki sahte bir Trezor uygulaması tarafından çalındığını ve toplam kayıpların 1,6 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Benzer içerikler

Microsoft, Xbox Marketi İçin Bitcoin ile Ödeme Anketi Düzenledi

Aykut YEZER

Elon Musk: “ Kriptonun Asıl Mücadelesi İtibari Para İle”

Aykut YEZER

Cübbeli Ahmet Hoca’nın Kripto Para Yorumu

alibertay

Yorum Yaz