Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Dünyanın En Büyük Fonunun Sahibi: “Bitcoin Yasaklanabilir”

Bu hafta hafif bir düşüş yaşayarak 50 bin dolar seviyelerine kadar çekilmiş olsa da rekor seviye olan 60.000 dolara doğru tekrar yükselişe geçti.

13 Mart 2021’de yeni rekor seviyesi $61.844’a kadar ulaşan Bitcoin, yıl başından itibaren iki katına çıkmıştı. Ancak Elon Musk’ın Bitcoin ile araba satışı açıklamasına rağmen düşüşe geçmişti.

Dünyanın en büyük fonu olan “hedge” fonunun kurucusu, milyarder yatırımcı Ray Dalio, ABD içinde Bitcoin’in yasaklanması ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğünü söyledi. 1930’lu yıllarda ABD’de altın alım satımı ve bulundurulması ile ilgili benzer bir yasak yaşanmıştı.

Dalio şunları da ekledi:

“Her ülke kendi varlıklarının arz ve taleplerini kontrol etmeye değer verir. Diğer paraların kendi ülkelerinde gezmesini ve rekabet yaratmasını istemezler çünkü bu durumda işler kontrolden çıkmaya başlayabilir. Bu yüzden belirli şartlar oluştuğunda zamanında altın için yaşandığı gibi Bitcoin’in de yasadışı ilan edilebilmesinin yüksek ihtimale sahip olduğunu düşünüyorum.”

Yetkiliker Bitcoin’e Karşı Mesafeli

Geçtiğimiz ay ABD hazine sekreteri Janet Yellen yaptığı açıklamada Bitcoin’in para transferleri konusunda oldukça verimsiz olduğunu düşündüğünü söylemiş ve Bitcoin’i yasadışı işlerde kullanılan bir tür finansman olarak düşündüğünü belirtmişti.

1930’lu Yıllarda ABD’de Altın Yasaklanmıştı

1930’lu yıllarda ABD başkanı Franklin D. Roosevelt altın sahibi olmayı ABD sınırları içinde yasadışı ilan etmişti. Bu yolla Fed’in elindeki altın rezervlerinin arttırılması ve daha fazla doların basımının sağlanabilmesi amaçlanmıştı.

Dalio ayrıca Hindistan’daki Bitcoin yasağı taslaklarına da işaret etti. Bu tür yasakların bir ülkede gerçekleştikten sonra diğer ülkelerdeki yasaklara da zemin hazırlayabileceğini düşündüğünü söyledi.

Benzer içerikler

MicroStrategy, Bitcoin Portföyünü Büyütmeye Devam Ediyor!

Aykut YEZER

SkyBridge CEO’su “Bitcoin, Zamanında Amazon Hisselerinin Gösterdiği Artıştan Daha Hızlı Artış Gösteriyor!”

Havvanur KÖSE

Çin, Kripto Paralarla İlgili Kararını Sürdürüyor

Aykut YEZER

Yorum Yaz