Kripto Para Haberleri
Bitcoin

1 Bitcoin (BTC) Kaç Adet Big Mac Alabilir?

“Big Sats Index” adı verilen maliyet hesabı tarihinin en üst zirvesine ulaştı.

Kripto para bugünlerde başka bir ölçü birimiyle ölçülüyor, 1 Bitcoin kaç McDonald’s’ın Big Mac hamburgerini satın alabilir?

Bu sorunun cevabı 17 Martta rekor seviyesine çıktı. Zincir üstü analiz hitmeti Ecoinometrics’in verileri göre Big Mac fiyatı, 10.000 Satoshi’nin altına düştü.

Bitcoin, parayı son sürat solluyor!

Big Sats İndex, Big Mac endeksine bağlı The Economist’in oluşturduğu bir maliyet hesabıdır. Orijinal hali 1986 yılında oluşturulan Big Mac Endeksi, şimdilerde daha farklı amaçlara hizmet ediyor.  Bu amaçlardan birisi Bitcoin fiyatının  enflasyon karşısında duruşu.

Saifedean Ammous’un “ Bitcoin Standardı” adlı kitabında bahsettiği, beslenme açısından tartışmalı ve forex piyasasındaki trilyonluk değeri ile beraber hamburgerin yükselişi, arz limiti olmaksızın paranın kabullenmesi ve altın standardından uzaklaşılması ve bunlar sonucunda meydana gelen arzunun sonuçları gibi gözüküyor.

Ecoinometrics, “1 Bitcoin 10 bin 402 Big Mac satın alabiliyor, tek hamburger 9.614 Satoshi gerekli” dedi.

Lakin geçtiğimiz yıl mart ayında Big Mac maliyeti 100.000 Satoshi değerine ulaşmıştı. Ondan 4 yıl önce ise 1 Big Mac fiyatı 1 milyon Satoshi’ye denk geliyordu.

Benzer içerikler

Dev Teknoloji Şirketi Meitu, Bitcoin Ve Ethereum Aldı

Aykut YEZER

Stanley Druckenmiller: “Doların Yerini Kripto Tabanlı Bir Sistem Alabilir”

Gamze KARABULUT

SkyBridge CEO’su “Bitcoin, Zamanında Amazon Hisselerinin Gösterdiği Artıştan Daha Hızlı Artış Gösteriyor!”

Havvanur KÖSE

Yorum Yaz