Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Bitcoin’i Yüzde 1 Yukarı Taşımak İçin Kaç Dolar Gerekli ?

Bitcoin’i sadece %1 yukarıya taşımak için milyon dolarlar gerekli. Bank of America tarafından yapılan analize göre 93 milyon dolarlık bir yatırım, Bitcoin’in fiyatını %1 oranında yukarı taşıyabilir.

Bank of America analistleri, dün yayınladıkları raporda Bitcoin’i “ekstrem volatilitesi” sebebiyle eleştirdiler. Toplam Bitcoin arzının %95’inin sadece %2,4’lük kısmı Bitcoin kullanıcıları tarafından kontrol ediliyor. Buna dayanarak BTC’nin bir yatırım/ödeme aracı olarak kullanışsız olduğunu düşünüyorlar.

93 Milyon Dolarcık

Bank of America, Bitcoin piyasasındaki likidite hakkında bir tablo çıkartabilmek için altın piyasasını örnek aldı. Bitcoin’in, dolar tarafında görülen talep değişimlerine karşı “çok duyarlı” olduğu belirtildi ve şu not paylaşıldı:

“Bitcoin piyasasına girecek 93 milyon dolarlık bir sermayenin, fiyatı %1 oranında yükseltebileceğini tahmin ediyoruz. Altın fiyatını aynı oranda yükseltmek için bunun 20 katı miktarda, 2 milyar dolara paraya ihtiyaç var.”

Tahvil piyasası tarfinda ise milyarlarca dolarlık para girişini olmasında dahi piyasalarda kayda değer bir etki bırakmayacağı bilertiliyor.

Bitcoin Çevreye de Zarar Veriyor

Bitcoin’in eleştirildiği bir diğer nokta, kullanılan proof-of-work mekanizması. Piyasaya girecek 1 milyar dolarlık Bitcoin sermayesinin karbon emisyonunda bırakacağı etkinin, 1,2 milyon adet içten yanmalı arabanın emisyonun denk olduğu ifade edildi.

Benzer içerikler

Bitcoin Yatırım Kervanına Norveçli Şirket Aker ASA da Katıldı

Aykut YEZER

SNL Bölümünün Elon Musk’a Faturası 20 Milyar Dolar

Aykut YEZER

BlackRock CIO’su Bitcoin’e Destek Verdi

Gamze KARABULUT

Yorum Yaz