Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Bitcoin Dolandırıcılarına Dikkat: “560 Bin Dolar Kaybettim”

Kripto sektörünün yeni sorunlarından biri dolandırıcılar, bu sefer Twitter’da baş göstermeye başladılar. Kripto sektörüyle yakın ilişki içerisinde olan Teslo CEO’su Elon Musk gibi davranan dolandırıcılar, kripto para sahiplerini hedef alıyor.

BBC’nin 16 Mart tarihli haberine göre Sebastian adlı kripto kullanıcısı, bu dolandırıcılık mağdurlarından biri. Twitter’da Elon Musk’ı takip eden Sebastian, gönderilerinin altında Musk gibi davranan sahte hesaplara denk geldi, fakat bu hesapların sahte olduğunu fark edemedi.

“Musk, Dogecoin ile ilgili bir gönderi paylamıştı ve ne anlama geldiğini merak etmiştim. Gönderinin altında ise yeni bir etkinliğin bağlantısı vardı. Ona tıkladım ve ücretsiz Bitcoin verildiğini gördüm!”

Sebastian, söz konusu internet sitesinin son derece profesyonel göründüğünü, sitede geriye doğru sayan bir sayaç olduğunu ve yatırımcıların paralarını ikiye katlama vaadinde bulunduğunu söyledi.

Elon Musk’ın Tesla ekibiymiş gibi davranan dolandırıcılar, katılımcılardan 0,1 ila 20 arasında BTC göndermelerini talep ediyor ve karşılığında gönderdikleri miktarın iki katını göndermeyi teklif ediyorlardı.

Dolandırıcıların Twitter hesabının onaylı olması nedeniyle şüphelenmeyen Sebastian, dolandırıcılara 10 Bitcoin (değeri haber yayın saati itibarıyla $550.352 civarı) gönderdikten sonra sayacı takip etmeye ve ödül Bitcoin’lerin cüzdanına ulaşmasını beklemeye başladı. Ne var ki sayacın sıfırı göstermesiyle birlikte başından aşağı kaynar sular döküldü.

“O zaman bunun dolandırıcılık olduğunu anladım. Ailemin geleceğini, erken emeklilik fonumu ve çocuklarıma geçirebileceğim tüm tatilleri çöpe atmışım gibi hissettim. Karımı uyandırıp ona çok, çok büyük bir hata yaptığımı söyledim.”

Parasını geri almak için dolandırıcılara e-posta ve tweet göndermek dahil her yolu deneyen Sebastian, nihayetinde paranın gittiğini kabul etmek zorunda kaldı.

Elon Musk kılığındaki dolandırıcıları uzun bir süredir izleyen Whale Alert, yetkilileri harekete geçirmek için uğraşsa da iddiaya göre başarılı olamadı. Ödül vaadiyle kandıran dolandırıcıların, 2021’in ilk üç ayında 18 milyon dolarlık vurgun yaptığı tahmin ediliyor. Bu miktar, 2020’nin tümünde 16 milyon dolar olarak ölçülmüştü.

Benzer içerikler

Goldman Sachs Özel Müşterilerine Bitcoin Sunacak

Aykut YEZER

SkyBridge CEO’su “Bitcoin, Zamanında Amazon Hisselerinin Gösterdiği Artıştan Daha Hızlı Artış Gösteriyor!”

Havvanur KÖSE

Elon Musk: “ Kriptonun Asıl Mücadelesi İtibari Para İle”

Aykut YEZER

Yorum Yaz