Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Japonya Mahkemesi’nde Bitcoin’in ilk Vergi Kaçakcısı

Geçtiğimiz günlerde 56 yaşındaki Hideji Matsuda’nın 2017- 2018 yılları arasında BTC ticaret faaliyetlerini inceledi. Yaptıkları inceleme Japon yetkililer kripto para vergi kaçakçısı olduğu düşünülen yatırımcıyı incelemeye aldı.

Kanazawa Yerel Mahkemesinde duruşmaya çıkan sanığa gelir vergisi kanuna’na aykırı davranmak suçundan 1 yıl hapis ve 200 bin dolar para cezası verildi.

Yatırımcının beyannamesinde “ Bitcoin alım satım işlemimden 1.2 milyon yen (11 bin dolar kar ettim.” Sözleri yer alıyor. Ancak ayrıntılı incelemeler sonucu yatırımcının 74 milyon yen (678 bin dolar) kar ettiğini, az miktar kar ettiğini gösterip hiç vergi ödemediği fark edildi.

Mahkemede Hideji Matsuda’nın avukatları, kripto paradan edinilen karı hesaplamak için bir referans olmadığını belirterek, yapılan işlemlerin hepsi için vergi belgelerini kanun nizamında hazırlanarak sunulabileceğini illeti. Fakat iddianameyi hazırlayan savcılar itiraz etti ve duruşma karara bağlanarak ceza onaylandı. Bu yasal süreç toplamda 1 yıl sürerek karara bağlandı.

Davanın onaylanması sonucu ülkede Bitcoin kaçakçılığı yapan ilk kişi Matsuda oldu. Japonya’da kripto para ve madencilik üzerine alınan verginin %55 oranında. Bu oran neticesinde bu kaçakçılık ciddi meblağlara denk geliyor. Bu yasal süreç toplamda 1 yıl sürerek karara bağlandı.

Benzer içerikler

HSBC, MicroStrategy Fonlarını Kara Listeye Aldı

Aykut YEZER

Paris Hilton da Bitcoin Kervanına Katıldı

Aykut YEZER

Bitcoin Ödüllü Satranç Turnuvası!

Aykut YEZER

Yorum Yaz