Kripto Para Haberleri
Bitcoin

Sıra Bitcoin’e (BTC) Gelecek Diyen Harvard’lı Ekonomi Profesörü Dikkatleri Bitcoin’ne çekti!

Ekonomist ve satranç ustası olan Kenneth Rogoff, Harvard Üniversitesinde Ekonomi Profesörü ve kamu politikası uzmanıdır. Uluslararası Para Fonu’nda ( IMF) 2001-2003 yılları arasında baş ekonomist olarak görev yaparak yetkinliğini kanıtlamıştır.

Geçtiğimiz Cuma günü CNBC ile yaptığı küçük röportajda Bitcoin’i neler beklediğini ve regülasyonu hakkında düşüncelerini paylaştı. Rogoff,” Sıfır faiz oranları gülünç derece varlık değerlemesi yaratabilir ve kesinlikle Bitcoin bunun bir köşesinde yer alıyor.”dedi.

Bitcoin kullanımının hızla artması ve sın boğa koşusu hakkındaki sorulara ise;” Birçok tanınmış finansör ve varlıklı insan Bitcoin’e yatırım yaptığını söylüyor ve bu yatırım davranışı piyasanın güvenini arttırdı.”

Bu cümlelere ekleme yapan ekonomist, “ Düzenlemenin erken aşamalarındayız. Bitcoin’in sonucu sağlayan bir kullanımı yoksa gemi batabilir ve bu süreç 10 yıl kadar sürebilir. Bunlar benim kendi düşüncelerim.”

 Son zamanlarda BTC piyasa değerindeki ve fiyatlarındaki hızlı artış dikkate alındığında, hükümetin ve merkez bankasının ticaret üzerindeki kontrolünün sarsılmaması için neden önlem alınmadığı sorusu Rogoff’a yöneltildi. Profesör, G7’nin, G20’nin ve Uluslararası Ödemeleri Bankası’nın (BİS) kripto para değerlerini takip ettiğini belirtti ve ” Aslında Bitcoin’i izleyen ciddi bir kitle var! Merkez bankalarının hepsi Bitcoin’i izliyor ve kendi gelecekleri hakkında ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyor.” sözlerini söyledi.

Hayvard Profesörü Bitcoin’i modern sanata benzeterek, “Bitcoin ana akım değil ve ana akım olmasına merkez bankarı izin vermez.“dedi.

Bu cümlesine ekleme yaparak, “Bitcoin, devlet para birimleri, fiat para birimleri gibi kullanımı fazlasıyla yaygın olan birimler ile rekabete girdiğinde üzerine fazlasıyla yük koyarak onu kıstıracaklarını düşünüyorum.” sözlerini dile getirdi.

Sıra Bitcoin’de!

Son zamanlarda 170 milyon dolar ile yatırımına ek yapan Square, 1,5 milyar dolar yatırım yapan BTC ve Tesla bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor. Tesla, para birimlerini genişleterek Bitcoin ile ödemeleri kabul edeceğini açıkladı.  ABD’nin Miami kentinde olan olaylar ve Bitcoin’in hızla yaygınlaşması gibi konular ele alındığında, Rogoff’a hükümetlerin Bitcoin’i düzenlemesini zorlaştırıp zorlaştırmadığı soruldu.

Harvard’lı Ekonomist: “ İstenilen düzenlemelerin hükümeti zorlayacağını düşünmüyorum. Hükümetler kripto para biriminin hızlı ilerlemesini istediği için ilerlediğini ama hükümetlerin bu iznine karşın kripto para biriminin ilerlemede duraksadığını düşünüyorum.”

Sonuç olarak, uyarılarda bulunan Rogoff:

Hükümetler suçları kontrol altına alma, vergilendirme gibi değerler üzerinde kontrolü ellerinde tutarlar. Aynı zamanda para ve hesap birimleri üzerinde de etkileri kaçınılmazdır. Bir süreliğine yenileşme süresi olabilir, ama sonunda hükümet düzenlemeye gider, kendine alabilir.

Bu sürecin Bitcoin’e uzandığını görebiliriz.

Benzer içerikler

Tesla, Bitcoin Opsiyonunu Kaldırdı Samsung Bitcoin Özelliği Getirdi

Aykut YEZER

Kahramanmaraş’ta Bitcoin’le Gözleme Satışı

Aykut YEZER

Bitcoin, 415 Kez “ÖLÜ” İlan Edildi

Aykut YEZER

Yorum Yaz